HELSINKI UNITED

Helsinki United on keväällä 2020 perustettu uusi salibandyseura.

A -ja B -pojat pelasivat karsintoja menneenä viikonloppuna

Uutiset

Kausi käyntiin!

HELSINKI UNITED Helsinki United on keväällä 2020 perustettu uusi salibandyseura.  Kausi käyntiin!Uutiset -Helsinki Unitedin joukkueet aloittivat sarjakautensa viime viikonloppuna.   Yhteensä seuran joukkueille kertyi 23 ottelua, joista voittoihin päättyi 14. Alla...

A -ja B -pojat pelaavat isoista asioista tulevana viikonloppuna

HELSINKI UNITED Helsinki United on keväällä 2020 perustettu uusi salibandyseura. Helsinki Unitedin A -ja B -pojat pelaavat karsinnoissa tulevana viikonloppuna 22-23.8.  UutisetA -pojat matkaa A -poikien 1-divisioonan karsintoihin Raumalle, jossa kuuden joukkueen...

A -poikiin kolme uutta pelaajaa

HELSINKI UNITED Helsinki United on keväällä 2020 perustettu uusi salibandyseura. Haemme pelaajia kaikkiin joukkueisiimme!UutisetHelsinki Unitedin A -pojat on tehnyt sopimukset kolmen uuden pelaajan kanssa. Joukkueeseen ovat liittyneet puolustajan paikalla pelaava Roni...

A -poikien 1-divarin ja B -poikien esikarsintojen lohkot selvillä

HELSINKI UNITED Helsinki United on keväällä 2020 perustettu uusi salibandyseura. Haemme pelaajia kaikkiin joukkueisiimme!Uutiset A-poikien 1. divisioonan karsinta Ryhmä 1 (lohkot 1 ja 2) Ryhmä 2 (lohkot 3 ja 4) Lohko 1 Lohko 2 Lohko 3 Lohko 4 LNM Rangers NJ Welhot...

B-poikien vahva runko vahvistuu, avoimet harjoitukset kesäkuussa

HELSINKI UNITED Helsinki United on keväällä 2020 perustettu uusi salibandyseura. Haemme pelaajia kaikkiin joukkueisiimme!UutisetB-poikien vahva runko vahvistuu, avoimet harjoitukset kesäkuussa B-poikien kausi käynnistyi pienryhmäharjoittelulla Sotungissa testien...

Helsinki Unitedin A -ja B -pojat pelasivat karsinnoissa menneenä viikonloppuna.

 

A -pojat matkusti Raumalle A-poikien 1-divarin karsintoihin. Joukkue kohtasi lauantaina alkulohkon otteluissaan LoSB:n sekä Kooveen. Avausotteluun LoSB:a vastaan joukkue tuli hyvin latautuneena ja voittikin ottelun selkeästi lukemin 10-1. Toisessa ottelussa vastaan asettui lohkossa kovimmaksi haastajaksi ennakoitu Koovee, joka oli lopulta tiukassa väännössä parempi lukemin 2-6.

Näin joukkueemme sijoittui alkulohkossa kakkoseksi ja sunnuntain välierään tuli vastaan toisen lohkon ykkönen, isäntäjoukkue Rauman SalBa. Kotijoukkue tulikin otteluun hurjalla vauhdilla ja 18 minuutin jälkeen taululla olivat 4-0 lukemat kotijoukkueelle. Helsinki Unitedin sitkeä soturilauma ei tästä kuitenkaan lannistunut, vaan nousi upeasti lopulta 4-5 voittoon ottelussa. Finaalissa vastaan asettui jo lauantaina kohdattu Koovee ja tästä ottelusta ei draaman aineksia puuttunut. Koovee karkasi ottelussa jo 6-3 johtoon, mutta niin vaan sitkeä joukkueemme nousi 6-6 tilanteeseen. Voitto karkasi kuitenkin Kooveelle lukemin 7-6 ja näin kolme kuukautta kasassa ollut joukkueemme jäi niukimmalla mahdollisella tavalla ulos ensi kauden valtakunnallisesta 1-divarista.

 

B -pojat isännöi Campo Centerissä B -poikien SM -esikarsintaturnausta. Joukkue aloitti karsinnat lauantaina ottelulla O2JKL:ää vastaan ja otti ottelusta selkeän 13-2 voiton. Toisessa ottelussa vastaan asettui kovaksi vastustajaksi ennakoitu Koovee, jolle joukkue hävisi tiukan väännön päätteeksi lukemin 6-9. Päivän kolmannessa ottelussa olikin sitten pakkovoiton paikka Imatran Voimaa vastaan ja tästä tiukasta ottelusta joukkue nappasi kovan taistelun jälkeen 5-4 voiton.

Sunnuntain ensimmäisessä pudotuspeliottelussa vastaan asettui ÅIF. Ottelu eteni erittäin tiukkana alusta loppuun joukkueemme tasoittaessa ottelun 4-4:een lopussa pelatessaan ilman maalivahtia. Jatkoajalla oli paikat ratkaista ottelu eduksemme, mutta vastustaja oli kuitenkin se, joka paikkansa lopulta käytti ja näin ÅIF vei ottelusta 4-5 voiton, joten myös B -poikien karsinnat päättyivät mahdollisimman tiukkaan tappioon.

 

Molemmat juniorijoukkueemme pääsivät erittäin lähelle tavoitettaan ja unelmaansa pelaamisesta valtakunnallisessa sarjassa heti avauskautenaan, mutta valitettavasti ihan ei tavoitteisiin päästy. Olemme kuitenkin erittäin ylpeitä siitä millä tavalla tulimme heti seurahistoriamme ensimmäisiin juniorikarsintoihimme ja olemme ylpeitä molemmista joukkueistamme, jotka pistivät kaikkensa likoon jokaisessa ottelussa. Kummatkin joukkueet jatkavat pienen huilitauon jälkeen harjoittelua ja työntekoa yhtä vahvalla intensiteetillä mitä tähänkin asti ja seurassamme on kova usko siihen, että näistä joukkueista kuullaan vielä, kun keväällä isot pelit koittavat.

Iso kiitos kaikille pelaajille, vanhemmille sekä taustoille, jotka pistivät kukin kaikkensa likoon joukkueiden eteen. Yhdessä olemme United!

Yhteydenottolomake

10 + 13 =

Copyright © Helsinki United 2020